GPS: 48.9040705, 21.4593696

Pre všetkých

Nahliadnite do hlbín zeme a spoznajte svet vzácneho opálu.

Na mieste, kde sa spája história, povesti a legendy začína fascinujúci príbeh pokladu slovenských hôr. Na ceste podzemím na Vás čaká tajuplná atmosféra dávnych dôb. Práca v bani vyžadovala mnoho úsilia, svedčia o tom kilometre ručne hĺbených chodieb do mimoriadne tvrdého andezitu. Počas prehliadky zistíte, ako naši praotcovia drahocenný opál hľadali a aké náradie používali. Spoznáte desiatky sprievodných minerálov opálu a dozaista uvidíte aj opálové žily. Oboznámime vás s technikou ťažby a jej postupným vývojom, a keď sa pozorne započúvate, začujete zvuky náročnej práce baníkov.

Už pred vstupom do bane vám bezplatne zapožičiame prilby a svietidlá. Baňa je sčasti osvetlená, ale vlastné baterky umocnia váš zážitok. V bani si môžete vychutnať aj úplnú tmu v chodbe dlhej 36 metrov, v ktorej sa budete orientovať len podľa hmatu. Základný okruh je nenáročný terén, ktorý zvládnu dospelí aj deti. Skvelý tip na rodinný výlet!

Nasaďte si prilbu, začíname!

Pre deti

Milé deti,

v našej bani na vás čaká veľa dobrodružstva! Kdesi v tme sa totiž ukrýva duch podzemia, a kto sa nebojí, určite zbadá jeho svietiaci pohľad. Dozviete sa príbeh o víle Libanke, a ak budete pozorní, možno dokážete spočítať všetkých permoníkov, ktorí vás na prehliadke sprevádzajú. Čaká vás aj čokoládová kaplnka a vašu odvahu si vyskúšame v chodbe úplnej tmy! Nachvíľu sa z vás stanú ozajstní hľadači opálov a môžete si vyskúšať, aké je orientovať sa len podľa hmatu. Na pamiatku sa môžete odfotiť v špeciálnej detskej štôlni.

INFORMÁCIE

  • Okruh prehliadky má dĺžku 700 m
  • Pobyt v banských podzemných priestoroch trvá cca 45 – 60 min.
  • Počas prehliadky vám sprievodca podá odborný historický a geologický výklad o baniach
  • Dobre sa oblečte. Teplota sa v banských priestoroch pohybuje od +4 °C do + 6 °C
  • V cene vstupného je zapožičanie prilby a svietidla
  • Na prehliadku je vhodné prísť aspoň 10 minút vopred
  • Vstup si zarezervujte vopred, napr. telefonicky na 0904 22 33 00
  • Vstupenky sa zakupujú v pokladni priamo v areáli pri baniach