GPS: 48.9040705, 21.4593696

Náš tím

Barbora Fritzová

Popri sprevádzaní v opálových baniach sa venuje divadlu. Už neraz stvárnilo toto krehké žieňa princezné a víly, preto si podľa nej predstavujeme, ako asi vyzerala legendárna víla Libanka. V baniach sprevádza od r. 2018, kedy k nám nastúpila ako čerstvá absolventka vysokej školy. Miluje Slovensko a váži si jeho kultúru, folklór, históriu a pamiatky. Slovenské opálové bane sú jej srdcovou záležitosťou a za pomerne krátky čas už previedla chodbami štôlne Jozef viac ako tisíc domácich a zahraničných turistov. Navyše ich všetkých bezpečne vyviedla von, takže sa jej môžete smelo zveriť do rúk.

Jazyky: SK, AJ, RJ

Stano Petruš

Nezameniteľný zvučný hlas, úsmev a smiech sú jeho poznávacím znamením. Hoci je v tíme prvú sezónu, za krátky čas už previedol chodbami revíru Libanka viac ako tisíc turistov a návštevníkov zo Slovenska aj zo zahraničia. V tejto práci našiel záľubu, pretože má neustály prísun dobrej kávy z banského hrnčeka limitovanej edície a neustály prísun čerstvého vzduchu vďaka okolitej prírode. Fascinuje ho unikátnosť Slovenských opálových baní. Má rád Slovensko pre jeho svojbytnú jedinečnú kultúru, ktorá pramení z jeho geografickej polohy. Rád rozosmieva turistov, dokáže sa však aj slušne rozrečniť pri historických výkladoch.

Jazyky: SK

Miro Kravec

Sprievodcovská legenda, ktorú si už turisti sami pýtajú. Náš charizmatický Miro, ktorý sa doslova narodil pre banícku uniformu robí sprievodcu v Slovenských opálových baniach už od roku 2016. So svojským šarmom si z tejto výzvy urobil koníček a počas svojho sprevádzania spoznal mnoho zaujímavých návštevníkov takmer z celého sveta. Rád si s nimi pohovorí po anglicky, nakoľko istý čas po skončení vysokej školy žil v zahraničí. Miluje históriu a pohľad na turistov, keď vyjdú na denné svetlo z tmavých chladných banských chodieb a sú plní dojmov a prekvapenia, ako je vonku vlastne teplo. Užíva si dennodenný kontakt s prírodou a magickou históriou, spojenou s ručne vysekanými chodbami Jozefky. Spolu s ním už prešlo banskými chodbami viac ako 15 000 turistov a urobil už vyše 2000 okruhov. Zatiaľ nezabudol dnu ani jedného.

Jazyky: SK, AJ

Peter Vavrek

Najskúsenejší sprievodca a profesionálny geológ v Slovenských opálových baniach. Ich chodby pozná do detailov, pretože ich spoznáva už od detstva. Ako jediný na Slovensku si vydobyl povolenie vstupu od štátu už vo svojich 16-tich rokoch. Spolu s Jožkom Čuríkom patrí medzi prvých banských sprievodcov od znovuotvorena baní v roku 2015. Za posledné roky našiel mnoho banských artefaktov. Za najvzácnejšie považuje staré banské kladivo a fľašu s olejom do banskej lampy. Pracuje ako vedúci ťažby a zároveň sprevádza najmä na adrenalínových prehliadkach free live. Kondíciou mu tu nestíhajú ani mladšie ročníky. Je najobľúbenejším sprievodcom pre nadšencov geológie, ktorým podá profesionálny výklad o všetkých mineráloch, nachádzajúcich sa v baniach. Fascinuje ho štruktúra hornín, ktorú na povrchu nevidno. No proste…geológ.

Jožko Čurík

Zanietený obdivovateľ opálových baní, pre ktorého sa stali láskou na prvý pohľad, resp. prvú návštevu v jeho štrnástich rokoch. Vtedy ich objavil náhodne, keď bol so svojim otcom, hasičom na cvičení v blízkosti Jozefky. To bol začiatok jeho nadšenia pre tento slovenský unikát a jeho históriu. Má prečítané všetky publikácie o baniach. Spolu s Peťom Vavrekom patril medzi úplne prvých sprievodcov a spracoval všetky texty, ktoré aj dnes počujete na základnom okruhu. Jožko vie podať históriu, banské príbehy, zaujímavosti a legendy tak, že ich sami prežívate. Patrí k dvom ľuďom z nášho kolektívu, ktorí by nezablúdili v žiadnej štôlni. Preto vás prevedie aj adrenalínovými free live prehliadkami a nájde vás, aj keby ste sa stratili. Dnes je vedúcim banského skanzenu a za svoje poslanie považuje záchranu tohto historického technického svostu. Slovenské opálové bane považuje stále za záhadné, tajomné a miluje tú zvláštnu atmosféru v ich chodbách. A samozrejme aj nás ostatných, ktorí mu kecáme do roboty.