GPS: 48.9040705, 21.4593696

Najčastejšie kladené otázky (FAQ)

Ako sa k vám dá dostať a ako to nájdem?

Základný okruh a areál s parkoviskom, oddychovými zónami, ohniskom a obchodíkom sa nachádza hneď pri ceste medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica v Slanských vrchoch, len cca 20 km od Prešova. Z Košickej strany je to približne 23 km. Cesta je označená oficiálnymi tabuľami. Ak použijete na pomoc Google maps, zadajte do nich “Portál štôlne Jozef”. Miesto je presne označené.

Je to vhodné aj pre malé deti?

Je to vhodné pre deti od cca 2 do 99 rokov. Mali sme u nás už aj bábätká a to v kočíkoch, na rukách, v nosičoch i šatkách. Pre deti máme v bani niekoľko drobných prekvapení. Po ceste môžu hľadať a počítať banských škriatkov, uvidia ducha podzemia so svietiacimi očami, alebo si vyskúšajú vlastnú odvahu v chodbe absolútnej tmy, ktorou prechádzajú držiac sa lana, len s pomocou hmatu. V bani je aj špeciálna detská štôlňa, v ktorej sa naši malí návštevníci radi fotia. Každopádne deti odporúčame počas prehliadky držať, aby ich permoníci neukradli. Obzvlášť radi sa živia neposednými osobami do výšky 1,20 m.

Aká veľká je skupina, ktorá ide do bane na prehliadku?

V každom z oficiálnych vstupov sa snažíme previesť baňou 20 – max. 25 ľudí. Prehliadky v oficiálnych časoch robíme aj pre menšie počty ľudí.

S akým časovým predstihom je potrebné urobiť si rezerváciu?

Ideálne aspoň deň vopred. Víkendy, prázdniny a rôzne sviatky mávame viac návštevníkov ako počas bežných pracovných dní. Vstup si rezervujte buď e-mailom na: info@opalovebane.com alebo telefonicky v SR na 0850 030 850 a mimo SR na 0904 22 33 00.

Dá sa platiť kartou?

Áno, v areáli pred štôlňou Jozef si okrem vstupeniek môžete zakúpiť aj rôzne reklamné predmety s tematikou Slovenských opálových baní a občerstvenie a zaplatiť môžete samozrejme aj platobnou kartou.

Je to fyzicky náročná trasa?

Slovenské opálové bane sú pre každého. Pre malé deti, fyzicky zdatných dospelákov aj seniorov v akejkoľvek fyzickej kondícii. Základný okruh je v rovinatom teréne.

Môže bane navštíviť aj osoba s fyzickým postihnutím, napr. na vozíčku?

Áno, základný okruh nie je fyzicky náročný. Je prispôsobený všetkým fyzickým kondíciám a chodia k nám občas aj vozičkári. Slovenské opálové bane si vychutná naozaj každý.

Aké sú možné zľavy na vstupnom?

Deti do troch rokov neplatia nič. Od štyroch do dvanástich platia 7 € a cena lístka pre dospelú osobu je 13 €. Poskytujeme aj hromadné zľavy a to: V hlavnej sezóne (júl, august) zľava pre nahlásenú skupinu nad 20 ľudí, bez ohľadu na vek. Mimo hlavnej sezóny poskytujeme hromadné zľavy už 10-členným skupinám.

Ste otvorení celý rok?

Bane sú otvorené počas všetkých ročných období. Do baní si môžete naplánovať výlet aj keď je vonku upršané počasie, sneh, alebo počas letných horúčav. Dnu neprší, nesneží a po celý rok vás privíta príjemných osviežujúcich 4 – 6 °C.

Môžem si so sebou vziať domáce zviera?

Žiaľ, vzhľadom k tomu, že bane sú zároveň významným zimoviskom niektorých vzácnych druhov netopierov k nám zatiaľ domáce zvieratká nepúšťame. Divoké zvieratká v okolitej prírode sú tu doma, takže ich sa nepýtame. Pri troche šťastia aj vy pri svojich potulkách okolím môžete stretnúť srnky alebo líšky.

Je to vhodné pre ľudí s klaustrofóbiou?

Ak ľudia s klaustrofóbiou prejdú prvých 50 m so zatvorenými očami, tak sa im bude v bani páčiť. Vnútorné priestory sú dostatočne veľké a priestranné. Každopádne by však každý mal pred vstupom zvážiť svoj zdravotný stav a riziko, ktoré podstupuje.

Ako sa treba obliecť do bane?

Teplo a obuť si dobré topánky. Prostredie bane je vlhké a teplota sa celoročne pohybuje okolo 4 – 6 °C. To je približná teplota chladničky. Preto sa oblečte teplo. Ideálne nič s krátkym rukávom, hrubšiu mikinu, dlhé nohavice, softshellovú bundu, skrátka všetko, v čom vydržíte hodinu v chladničke. Odporúčame pevnú obuv, pri ktorej vás nebude škrieť, keď sa zašpiní.

Ako dlho trvá prehliadka?

Jeden okruh s deviatmi výkladmi približne hodinu.

Môžem si nájsť a vziať so sebou aj nejaký opál?

Na túto otázku vám žiaľ musíme povedať NIE. Iba počas špeciálnych, nami organizovaných akcií ako napr. “Hľadanie opálu v bani”. Opál je vyhradený nerast a ako taký je majetkom štátu. Akúkoľvek ťažbu alebo zber je možné vykonávať len s platným povolením. Každý dobrodruh s opálovou horúčkou, ktorý to skúsi na vlastnú päsť porušuje zákon.

Dá sa dostať ku bani aj inak ako autom?

Najideálnejšie je prísť k nám autom, druhá možnosť je autobusom do obce Červenica. Víkendové spoje z Prešova stoja aj priamo pri bani. Tretia možnosť sú bickyle, keďže Slanské vrchy cyklisti milujú a v zime k nám často chodia aj bežkári.

Dá sa pri bani parkovať?

Parkovisko je zrealizované priamo pri hlavnej ceste nad samotným areálom. Parkovanie je bezproblémové a bezplatné.

Máte ďalšie otázky?